APC Smart-UPS C 3000VA Rack Mount LCD 230V-SMC3000RMI2U
Order via WhatsApp
  • Part Number: SMC3000RMI2U
  • Output power capacity: 2.1 KWatts / 3.0 kVA
  • Max Configurable Power (Watts): 2.1 KWatts / 3.0 kVA
  • Nominal Output Voltage: 230V
  • Output Voltage Distortion: Less than 5% at full load
  • Output Frequency (sync to mains): 50/60Hz +/- 3 Hz
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform Type: Sine wave
  • Input Voltage: 230V
  • Input Frequency: 50/60 Hz +/- 3 Hz (auto sensing)
SKU: APC Smart-UPS C 3000VA Rack Mount LCD 230V-SMC3000RMI2U
APC Smart-UPS C 3000VA Rack Mount LCD
Product Specification:
  • Part Number: SMC3000RMI2U
  • Nominal Output Voltage: 230V
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform Type: Sine wave
  • Input Voltage: 230V
  • Input Connections: IEC-320 C20
  • Cord Length: 1.83 meters
  • Interface Ports: SmartSlot, USB
  • Control Panel: Multi-function LCD status and control console
  • Audible Alarm: Alarm when on battery, distinctive low battery alarm, configurable delays
  • Operating Temperature: 0 – 40 °C
  • Operating Relative Humidity: 0 – 95%
  • Operating Elevation: 0-3000 meters
  • Storage Temperature: -15 – 45 °C
  • Storage Relative Humidity: 0 – 95%
  • Storage Elevation: 0-15000 meters
  • Color: Black
  • Rack Height: 2U
  • Dimensions (H x W x D): 89 x 432 x 457 mm