Samsung Galaxy Z Fold3-(12GB/256GB) 5G
Order via WhatsApp
Key Features
  • Expansive Screen
  • 10MP Under Display Front Facing Camera
  • Smooth 120Hz Dynamic AMOLED 2x Display
  • Multitasking
  • Hyper-Fast Speed
  • Flex Mode
  • Super-Fast Charging
  • IPx8 Water Resistant
  • Wireless Charging & PowerShare
  • Triple 12MP Wide + Ultra-Wide + Tele Rear Cameras
  • Fingerprint ID
  • Android 11 OS
  • Bluetooth 5.2
  • 6.2″Height x 5.0” Width x 0.25″ Depth Open
  • 6.2″ Height x 2.6” Width x 0.63″ Depth Closed
SKU: CPIFF48528
Samsung Galaxy Z Fold3
With the Samsung Galaxy Fold 5G, you can unfold a universe of opportunities. comes in 12GB RAM, 256GB ROM, With the best folding screen, which transforms your pocket into an office, theater, and game room, you can see and accomplish more. One large 7.6″ 120Hz edge-to-edge Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex screen, which is similar to a tablet, is created when the svelte 6.2″ cover display unfolds to double in size.
Camera
The Samsung Galaxy Z Fold3 has 12MP f/1.8, 26mm (wide)+12MP f/2.4, 52mm (telephoto)+12MP  f/2.2, 123˚, 12mm (ultrawide), while the selfie camera is 4MP, f/1.8, 2.0µm, under display, Cover camera: 10MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3″, 1.22µm, Takes photo and video like this. Change how you capture and make video calls with five different cameras in three different spots and the hands-free freedom of Flex mode.2,6.
Battery
The smartphone comes with Li-Po 4400mAh, non-removable, Charging 25W wired, 11W wireless, 4.5W reverse wireless
Specification
  • Expansive Screen
  • Multitasking
  • Hyper-Fast Speed
  • Flex Mode
  • Super-Fast Charging
  • IPx8 Water Resistant
  • Fingerprint ID
  • Android 11 OS
  • Bluetooth 5.2